Najpopularniejsze obrazy z motywem hazardu
Gdybyśmy mieli wymienić główne motywy znanych obrazów, z pewnością wśród nich znalazłby się pejzaż, portret, martwa natura, abstrakcja, motywy zwierzęce. Założę się, że ostatnią rzeczą, o której byście pomyśleli, byłby hazard.
Hazard w roli głównej
Okazuje się, że jest to motyw, który od wielu, wielu lat pojawia się w malarstwie i - co ciekawe - sięgało po niego wielu znanych malarzy, których kojarzymy raczej z odmiennej tematyki. W tym wpisie przedstawię trzy obrazy nawiązujące do gier hazardowych, trzech zupełnie różnych od siebie artystów. W nawiasach podaję szacunkowe daty powstania dzieł.
Gracze w karty - Paul Cezanne (1890-1896 r.)
Ten francuski postimpresjonista dziś znany jest głównie z obrazów przedstawiających martwą naturę i pejzaże. Tymczasem w latach 1890-1896 spod ręki Cezanne’a wyszła cała seria obrazów przedstawiająca… graczy w karty.
Najsłynniejszy z nich ukazuje dwóch mężczyzn grających w karty. Towarzyszy im wielkie skupienie, a twarze mają iście pokerowe, nie zdradzające żadnych emocji. Nie widać tu zgiełku i ekscytacji charakterystycznej dla kasyna, bardziej scena kojarzy się z partią szachową, przebiegającą w ciszy i skupieniu.
I chyba właśnie dlatego, że obraz jest tak nieoczywisty, sprzedał się po latach jako jedno z najdroższych dzieł sztuki, osiągając w roku 2012 zawrotną cenę 250 milionów dolarów.
Gracze w karty / Szulerzy - Michelangelo Caravaggio (1597 r.)
Nie ma baroku bez Caravaggia i jego bardzo realistycznych, dopracowanych w każdym pociągnięciu pędzla obrazów przedstawiających przede wszystkim sceny z życia Jezusa Chrystusa.
Tymczasem jego przygoda malarska rozpoczęła się od obrazu, na którym trzech mężczyzn gra w karty - dwóch szulerów próbuje oszukać naiwnego młodzieńca. Caravaggio z prawdziwym pietyzmem maluje swoich bohaterów - dobór kolorów, gesty, mimika, nie pozostawiają wątpliwości, kto jest ofiarą, a kto oszustem.
To właśnie obraz z motywem hazardu sprawił, że Caravaggio został zauważony przez swojego przyszłego mecenasa i mógł rozpocząć działalność jako samodzielny artysta.
Przy stole do ruletki w Monte Carlo - Edvard Munch
Dziś myśląc o Edvardzie Munchu większość z nas ma przed oczami jego najsłynniejszy obraz - “Krzyk” (który stał się współcześnie niemal symbolem popkultury, doczekał się tylu przeróbek i memów).
Mało kto jednak wie, że ten norweski malarz i grafik żyjący na przełomie XIX i XX wieku, podczas swoich wyjazdów do Francji, regularnie odwiedzał kasyno w Monte Carlo. Właśnie te wizyty stały się inspiracją do namalowania aż 3 obrazów z motywem gier hazardowych.
Dziś najbardziej znany to “Przy stole do ruletki w Monte Carlo”. Mimo miękkich linii i niewyraźnych konturów, świetnie udało mu się uchwycić nastrój panujący w kasynie - napięcie podczas gry i emocje graczy.
Życie pisze scenariusze i inspiracje
Choć na przestrzeni wieków zmieniały się style, trendy i tendencje w malarstwie na świecie, to jednak pewne motywy pozostawały przez lata niezmienne. Malarze bardzo chętnie przedstawiali w swoich dziełach sceny z ich życia i najbliższego otoczenia. i nie ważne, czy były to pozowane portrety, sceny piknikowe, czy nieco bardziej frywolne akty - płótno uwieczniało to, co dla artysty było ważne i godne uwiecznienia.
W przypadku powyższych malarzy, takim ważnym przeżyciem musiała być wizyta w kasynie, która wywarła na nich takie wrażenie, że stała się inspiracją czasem nawet do całej serii obrazów.